Aktualności

Kurtyna wyobraźni

„Kurtyna wyobraźni”
We wtorek 10 kwietnia 2018 r. już po raz dziesiąty dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów z powiatów leskiego i sanockiego spotkała się na przeglądzie i konkursie wiedzy o teatrze „Kurtyna wyobraźni”. Po raz siódmy miejscem spotkania był Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku.
Na sali widowiskowej BDK spotkało się 80 uczestników z ośmiu szkół podstawowych i jednej szkoły ponadgimnazjalnej. Spotkanie rozpoczęło się częścią konkursową, która odbyła się na piętrze w sali kameralnej BDK. Do rywalizacji stanęli uczniowie ze szkół podstawowych z Beska, Bukowska, Hoczwi, Mchawy, Pielni, Poraża, Średniej Wsi i Tyrawy Wołoskiej oraz z ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Nr 3 w Sanoku. Uczestnicy pisemnie odpowiadali na pytania sprawdzające znajomość dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” (szkoły podstawowe i dotychczasowe gimnazja) oraz dramatu Adama Mickiewicza „Dziadów część III” (szkoła ponadgimnazjalna). Oprócz poprawności ważna była także szybkość udzielania odpowiedzi. Po konkursie uczestnicy powrócili na główną salę, gdzie na scenie rozpoczęły się występy teatralne. Widzowie mieli możliwość zobaczyć spektakle poważne, skłaniające do refleksji, żartobliwe, teatrzyk kukiełkowy, scenki kabaretowe, a nawet fragmenty klasyki teatru. Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Alicji Bigos przygotowali fragmenty „Zemsty”, a w konkursie wiedzy o teatrze reprezentowały nas uczennice klasy VII: Izabela Solon i Klaudia Kucharyk. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, a zdobywcy pierwszych miejsc nagrodzeni zostali dodatkowo okolicznościowymi statuetkami przedstawiającymi maski teatralne. Podobne statuetki otrzymała każda ze szkół uczestniczących w przeglądzie.
Wręczając dyplomy i nagrody, organizatorzy wyrazili szczególne uznanie dla nauczycieli, dzięki którym uczniowie mogą rozwijać swe talenty aktorskie i wyrażać siebie przez sztukę. Wszyscy obecni zostali także zaproszeni w przyszłym roku do udziału w XI edycji konkursu i przeglądu. Dzięki przeglądowi mogły spotkać się na jednej scenie grupy teatralne tworzone przez dzieci i młodzież w różnym wieku oraz zaprezentować swoje umiejętności, a być może także znaleźć inspiracje, by twórczo kontynuować swoją przygodę z teatrem. (A.Bigos)